O autorze
Attache ekipy olimpijskiej Londyn 2012, wcześniej na 12 igrzyskach jako dziennikarz, komentator tv i rzecznik prasowy, honorowy prezes Polsiego Związku Golfa

UŚMIECHNIĘTY POLICJANT

Panie i Panowie policjanci! Kopiowanie mądrzejszych nie jest obciachem. W Londynie na czas Olimpiady Scotland Yard zarządził obowiązkowy uśmiech wszystkich swoich podwładnych. Nawet jeśli turysta będzie totalnym idiotą i pod Big Benem zapyta gdzie jest parlament, bobby z uśmiechem muszą pokazać wznoszące się tuż za nim gmachy.

Igrzyska 30 Olimpiady to będzie jeden wielki, angielski uśmiech. Przez 24 godzinę na dobę! Pada od tygodnia bez przerwy? Nie szkodzi! Uchachany, dwumetrowy glina w charakterystycznym garnku na głowie delikatnie rozdzielać będzie zapatrzonych w siebie brytyjskich i francuskich przyjaciół futbolu. Polak bez biletu wkręca się na siatkówkę? - Sir, oto telebim przed halą - uprzejmie i radośnie zaproponuje stróż prawa.


Panie i Panowie z Komendy Głównej!

A może przeszczepimy na polską ziemię ten obcy nam zwyczaj? Broń Boże na stałe, bo to niemożliwe, ale na czas mistrzostw. Policjant przed stadionem uśmiecha się szeroko do kiboli z ponurą miną witających gości staropolskim: wyp..dalać! wyp..dalać! Gdy cały stadion na widok naszego ulubieńca z poprzedniego EURO Anglika Webba wzniesie narodowy okrzyk: sędzia ch..j, sędzia chu..j, policjanci nie pałką, a paluszkiem pogrożą ciesząc się przy tym od ucha do ucha.

Radosny policjant zwraca dyskretnie uwagę zmęczonemu meczem widzowi, że kosz na śmieci to nie pisuar, tam stoi toi-toi. Niemożliwe? Przez kilkanaście dni naszego Narodowego Święta wszystko zdarzyć się może. Zapomnijcie o dawnych urazach, o upokorzeniach doznawanych z rąk wytatuowanych gentlemanów, zapomnijcie o nie najwyższych pensjach, nocnej służbie i braku paliwa w radiowozach. Nie będzie Anglik Campbell pluł nam w twarz rasizmem jakimś, czy rzekomą ksenofobią. Uśmiechnięta Polska i otwarte ramiona policjantów, oto znak firmowy EURO 2012 - nowe standardy kultury europejskiej.
Trwa ładowanie komentarzy...